Üzleti körökben jól ismert, sikeres tanácsadó vagy, rengeteg elfoglaltsággal. Hogy jött az ötlet, hogy 50 pluszosan belevágj életed első irodalmi alkotásába, ami ráadásul nem könnyű műfaj, egy többszáz oldalas családregény?
A bakancslista az oka. Sokan írnak ilyet, nekem is van. Az egyik tétel rajta egy könyv (volt). 30 éve készülök rá, a számítógépem tele van töredéknovellákkal, gondolatkísérletekkel, regényvázlatokkal, amelyekből aztán nem lett semmi. Mindig közbejött valami, mindig halogattam.
Pszichologizáljunk egy kicsit: szerinted miért kerested a kifogásokat? Miért akartál mindig mást csinálni?
Gyenge voltam és bizonytalan. Vagy csak volt más, volt sürgősebb, s talán fontosabb is. Aztán ott munkált bennem az a bizonyos rejtőzködési vágy is. Az életem nem véletlenül zajlik inkább a kulisszák mögött: a színpadon azoké a taps, akiket én segíthetek, én a takarásból figyelem őket. Korábban, még újságíróként is inkább beszámoltam dolgokról, emberekről, helyzetekről, de nem voltam részese a történeteknek. Az kommunikációs ügynökségek világban megint csak az ügyfél – a személy, a vállalat vagy egy ügy – állt a középpontban, nem én. A személyes vezetői tanácsadás is ilyen, amivel az elmúlt 15 évben foglalkozom. A háttérben teszem a dolgom. Amúgy pedig: a kövér kisfiú sokáig nem hitte el, hogy érdekes lehet.Ha már pszichologizálunk, ezt se felejtsük el!
Végül sikerült kilépned a rivaldafénybe. Miért pont most jött el ez a pillanat?
Összeálltak a csillagok. Az 50. születésnapomra kaptam egy pakli kártyát a feleségemtől, az 52 lapra családtagok és barátok írtak egy-egy üzenetet. Kozák Ákos, akihez közel harmincéves kapcsolat fűz így fogalmazott: sok embert, érdeket, véleményt tudok csokorba kötni, de legyek több, mint virágkötő. Írjam meg a könyvet, ami alatt beszakad az asztal. Nagyon betalált!
Tavaly tavasszal egy másik könyv kapcsán, amelyben szakértőként szerepeltem, találkoztam Csapody Kinga kiadóvezető-szerkesztővel. Öt perc után úgy beszélgettünk, mintha ezer éve ismernénk egymást. Hirtelen ötlettől vezérelve tettem fel a kérdést: milyen műfajú könyvet „lát belém”. „Családregényt” – vágta rá.
Aztán ezzel szinte egyidőben szerveztem egy látogatást az onlyCEO Klub tagjainak kőbányai Dreher sörgyárba. Békefi Gábor vezérigazgató tartott előadást: Drehertől Dreherig címmel. Elvarázsolt a család, amely négy generáción át építette a birodalmát, és kíváncsivá tett. Ki merem mondani: beleszerettem. Ez a három csillag az „elvárás”, az „ötlet” és a „lehetőség” háromszögét rajzolta ki. Elfogytak a kifogásaim.
Mennyiben más a Dreher család története, mint a Zwack vagy a Törley dinasztia története? Mi a különlegesség bennük?
A Dreher család története ellentétes földrajzi mozgást ír le a megszokott, keletről nyugat felé irányuló áramlással szemben. Egy württembergi kis faluból származnak, éppen arról a környékről, ahonnan a Habsburg-család ősei is. 1735-ben született a dinasztia alapítója, Franz Anton, aki számos dunai sváb társaságában, de a családja nélkül elindult lefelé a Dunán. Szorgalmas volt, és a szerencse is a nyomába szegődött, miután Bécsben letelepedett. Előbb csaposként dolgozott, majd feleségül vett egy hölgyet, a hozományból kibérelt sörfőzdét Bécs tőszomszédságában.
Tudta, hogy az üzleti haszon mire való: befektetett, nem pedig felélte a jövedelmet. Hetvenöt éves volt, amikor – második házasságából – megszületett a fia, Antal. Ő lett a Sörkirály. Története kalandos, elég legyen most annyi, hogy az inas-vándorlása során egy átalakított sétapálca nyelében csempészett ki ipari titkokat egy brit gyárból. Fia, ifjabb Antal tovább gyarapította a vagyont. Jenő, az egyik unoka pedig a birodalom ékkövének számító magyarországi részekért felelt. Addigra már Fejér megyében gazdálkodott, része volt a kereskedelemben, versenylovakat tenyésztett. Kastélyok, bérházak, fővárosi szállodák kerültek a birtokába és magyar állampolgár is lett, az egyik legnagyobb adófizető. Egy másik mágnáscsaládból választott feleséget, s egyesítették is a birodalmaikat. Bennem a Dreherek sorsa egy szimfóniaként szólalt meg – négy tétel, nagyzenekar, mellette pedig szólisták, a háttérben a kórus. Ezt igyekeztem bemutatna több, mint négyszáz oldalon keresztül.
Az eredeti cikk a Remind Bookazine online felületén jelent meg.
A teljes interjút a Remind Bookazine második lapszámában olvasható!
Könyvem, a Dreher-szimfónia – Komlótól a koronáig – Családregény négy tételben az Athenaeum Kiadó gondozásában jelenik meg 2023. május 15.-én. De már előrendelhető!