Tiszteletbeli Dreher közösségi-tag lettem

Május 17-én, a Dreher-szimfónia sajtóbemutatóján Békefi Gábor, a Dreher Sörgyárak vezérigazgatója tiszteletbeli Dreher közösségi-tag címmel, valamint egy a Zsolnay gyárban készült eozin mázas csempével ajándékozott meg, amihez hasonló csempék részben az 1910-ben épült főzőházat is díszítik. Hatalmas megtiszteltetésnek éltem és élem meg azóta is és nagy becsben, kiemelt helyen tartom irodámban. Hálás vagyok. érte! Éppen ezért gondoltam, hogy utána járok és írok kicsit ezekről a csempékről, Nektek.

 

Az 1910-12-ben épült Dreher főzőházba (amely Európa egyik legszebb főzőháza) belépve, érdemes a technológián kívül egy pillantást a falakra is vetni. Míg az üstök ifjabb Dreher Antal idején kerültek a helyükre, a díszítés már Dreher Jenő ízlését dicséri. A fehér burkolócsempék közé különleges díszítőcsempék kerültek 1910-ben, amelyeket a pécsi Zsolnay Porcelángyár gyártott le. Anyaguk pirogránit, a zöldes-aranyos színjátszó máz neve pedig eozin. Mindkét anyag a Zsolnay gyár sajátossága, szabadalma. A Zsolnay csempék egy része pedig a mai napig eredeti.


A ’90-es években, a kőbányai sörgyár épületeinek felújítása során kiderült, hogy több díszítőcsempe is hiányzik, illetve sérült. Szerencsére, a meglévő csempék hátoldalára kézzel írt és még látható gyári szám alapján, azaz Dreher Jenő eredeti rendelését a Zsolnay Porcelángyár 80 évvel később vissza tudta keresni, sőt ezen felül megtalálták az eredeti mintakönyvet és a korabeli műszaki leírást is. Így a századelőn tervezett Zsolnay pirogránit eozinmázas díszítőcsempéket az eredetivel tökéletesen egyező anyagban, színben, mintával sikerült utángyártatni 1995-96-ban.

Az általam kapott és nagy becsben tartott csempe ebből a sorozatból származik, és ez egy igazi szimbóluma a dreheri örökségnek.